ישיבת מועצת העיר בראשון לציון, אישור תקציב 2024, צילום דוברות העירייה
ישיבת מועצת העיר בראשון לציון, אישור תקציב 2024, צילום דוברות העירייה

החינוך, הניקיון, הפארקים החדשים: אושר תקציב עיריית ראשון לציון ל-2024

2.718 מיליארד שקלים: תקציב העירייה גדל ב-11%, גם תקציב החינוך גדל. התקציב כולל הקמת אתר הנצחה לחללי ונרצחי מלחמת "חרבות ברזל", וכן את תגבור האבטחה. וגם: הפארקים החדשים

פורסם בתאריך: 2.4.24 08:31

מועצת העיר ראשון לציון אישרה בתחילת השבוע את תקציב העירייה לשנת 2024. התקציב לשנה הקרובה יעמוד על 2.718 מיליארד שקל – גידול של 11%, לעומת 2.450 מיליארד ב-2023. העירייה תקציב 5 מיליון שקלים לטובת אתר הנצחה לחללי ונרצחי מלחמת "חרבות ברזל", וכן כ-3 מיליון שקל לתגבור האבטחה בשכונות, במקלטים ובמוסדות החינוך. גם השנה תשקיע העירייה סכום נכבד בתקציב החינוך שיגדל ל-38% מסך התקציב הכולל ביחס ל-36% אשתקד, ויעמוד על כ-1.038 מיליארד שקל. תקציב הניקיון יגדל גם הוא בכ-13 מיליון שקל לכ-361 מיליון שקל; וכ-511 מיליון שקל יושקעו בפיתוח שכונות חדשות ושדרוג השכונות הקיימות והמרחב הציבורי.

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, אמר: "התקציב לשנה הקרובה עומד באתגרי העבר וההווה ומסתכל קדימה אל עתידה של ראשון לציון, אך לוקח בחשבון גם את האתגרים הניצבים בפנינו. לאירועי ה-7 באוקטובר ומלחמת 'חרבות ברזל' הייתה השפעה ניכרת על התקציב השנתי. ראשון לציון התמודדה עם מספר רב של שיגורים, מעל ל-1,100 דירות שניזוקו, פגיעות ברכבים ונזק למרחב הציבורי. כך שהתקציב מורכב השנה, בין השאר, גם מצרכי המלחמה. החלטנו להקציב 5 מיליון שקלים לטובת אתר הנצחה עירוני לבני ובנות העיר וקרבה ראשונה לתושבי העיר, שנפלו במלחמת "חרבות ברזל", שנרצחו במסיבת הנובה או בשבי חמאס. כמו כן, הקצנו סכום של כ-3 מיליון שקל לתגבור האבטחה בשכונות, במקלטים ובמוסדות החינוך. תקציב 2024 הוא תקציב אחראי, מוסרי ומקצועי – בדיוק כפי שמצופה להיעשות כאשר מדובר בכספי ציבור".

החינוך: כיאה לזוכת פרס החינוך הארצי לשנת תשפ"א-תשפ"ב, גם השנה תשקיע העירייה סכום נכבד בתקציב החינוך שיגדל ל-38% מסך התקציב הכולל, ביחס ל-36% בתקציב המאושר ל-2023. הדבר מבטא את חזון העירייה להמשך הפיתוח הפדגוגי של מערכת החינוך בעיר במטרה להמשיך ולהוביל את החינוך בישראל ולהכין את תלמידות ותלמידי העיר אל אתגרי המחר. תקציב החינוך יעמוד על כ-1.038 מיליארד שקל, כאשר ההשקעה העירונית בחינוך נטו תגדל בכ-48 מיליון שקל ותעמוד על כ-375 מיליון שקל. כמו כן, ההשקעה בתלמיד תגדל גם השנה ותעמוד על סך של כ-7,385 שקל לתלמיד – עלייה של כ-693 שקל (המהווה גידול של כ-10%), לעומת ההשקעה בתלמיד בתקציב 2023 המעודכן.

ההוצאה לחינוך כוללת תקציב בסך כ-4.5 מיליון שקל למלגות לסטודנטים ולעידוד אקדמי; כ-1.7 מיליון שקל השתתפות בשכר לימוד בגין תלמידי חינוך מיוחד שמשובצים בגנים שמופעלים על ידי עמותות; סבסוד צהרונים בעלות של כ-3.2 מיליון שקל; כ-11 מיליון שקל עבור תוכנית תקשוב בחינוך; כ-3.1 מיליון שקל לסבסוד קייטנות; כ-1 מיליון שקל לטובת רכישת שירותי ניהול ובקרת מערך ההסעות; ותוספות יוזמות בגין גידול במספר בתי ספר מנגנים, תגבור שפתי בשכבות הגיל הצעירות, תגבור בגרויות ועוד.

בנוסף, תמשיך העירייה להשקיע גם בבניית מוסדות חינוך חדשים; בהקמת מרחבים מוגנים במוסדות חינוך שאין בהם מרחבים מוגנים; בתכנון בינוי מוסדות חינוך עתידיים בשכונת האלף וברחבי העיר ועוד. בסך הכול יעמוד תקציב הפיתוח לחינוך על כ-268 מיליון שקל.

הניקיון: כחלק ממהפכת הניקיון שחלה בשנתיים האחרונות, יגדל תקציב הניקיון בכ-13 מיליון ל-361 מיליון שקל. הסכום נובע מתוספת של כ-3 מיליון שקל בתחום הטיאוט, כ-2 מיליון שקל בתחום פינוי האשפה הביתית, כ-1 מיליון שקל בתחום פינוי הגזם והגרוטאות, כ-4 מיליון שקל בעקבות הגדלת התשומות במכרזי הגינון החדשים; כ-2 מיליון שקל בגין פינוי פחים כתומים; וכ-2 מיליון שקל בגין שינוע פסולת לדרום.

הפעילויות הקהילתיות: במסגרת החזון המעמיד את התושב במרכז הוחלט לתגבר את כל מינהלות שיל"ת (שירות לתושב) ואת הפעילויות הקהילתיות לאורך כל השנה ובחגים; וכן לתקצב השתתפות עירונית בסבסוד מחנות הקיץ של תנועות הנוער. כמו כן, תשקיע העירייה בהמשך ביצוע מרכז המצוינות והספורט בבי"ס "עמית", בשדרוג אולמות ספורט, בשדרוג תשתיות במגרשי הספורט ובשדרוג היכל התרבות סכום של כ-30 מיליון שקל.

שכונות חדשות: עוד כולל התקציב, כ-511 מיליון שקל לפיתוח שכונות חדשות ושדרוג השכונות הקיימות והמרחב הציבורי, ביניהן: שכונת נחלת עלית, פינוי בינוי ברמת אליהו, המשך פיתוח הפארק העירוני בשכונות נרקיסים ונוריות, המשך הפיתוח בנחלת יהודה ועוד.

פיתוח ושדרוג נופי: בתחום שדרוג ופיתוח נופי תשקיע עיריית ראשון לציון כ-27 מיליון שקל בהתקנת ובהחלפת מתקני משחק וכושר, שדרוג גנים ציבוריים ועוד. זאת, מעבר לפיתוח הפארקים בשכונות נרקיסים, נוריות ובמתחם האלף. בנוסף, במהלך השנה ייפתחו בעיר פארקים חדשים דוגמת פארק האלף, פארק צריפין וחלקו השני של פארק המשפחות, והעירייה תשקיע מיליוני שקלים באחזקתם ובטיפוחם השוטף.

כבישים: סך התקציב לתחום הכבישים והתנועה (כולל ניקוז), עומד על סכום של כ-42 מיליון שקל והוא כולל סלילת ופיתוח כבישים ומדרכות, סלילת חניונים, עבודות ניקוז ותחילת הקמת גשר מתחם המדיה; וכן – השתתפות במיזם המטרו.

מתחמי מסחר: כחלק מהרצון להמשיך ולהגדיל את אזורי המסחר, התעסוקה והבילוי יושקע סכום של כ-119 מיליון שקל לטובת עבודות פיתוח במתחם האלף, לרבות פיתוח מתחם ג', המשך פיתוח אזור תעשייה צפון-מזרח ופיתוח הטיילת העליונה והדרומית בחוף הים.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה ראשון לציון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר