מגדלי העיר
קניון מגדלי העיר

האם העירייה מזהירה מפני כל מבני ה"פל קל" בראשון לציון?

לטענת חברת המועצה ליאל אבן זהר, ישנם מבנים שאינם מופיעים ברשימה של עיריית ראשון לציון. מהנדס העיר: "אני לא בטוח שיש לנו הרבה כלים לשנות את המצב הקיים"

פורסם בתאריך: 9.11.17 16:43

במאי 2001 הזדעזעה מדינה שלמה מ"אסון ורסאי", קריסת גג באולם אירועים בירושלים, שבעקבותיו נהגו 23 אנשים ו-380 נפצעו. בעקבות האסון הוקמה ועדת חקירה שקבעה ששיטת הבנייה "פל קל" שבה נבנה האולם  אינה בטיחותית ולכן יש לחזק מבנים שהוקמו באמצעותה. כמו כן, הודיעו חברות ביטוח כי לא יבטחו מבני "פל קל".

אלא שמסקנות הוועדה לא יושמו במלואן. גם לא בראשון לציון. בעקבות בקשת התנועה לחופש המידע לרשימת המבנים שניבנו בשיטת ה"פל קל", נמצאו בראשון לציון לא פחות מ-26 מבנים. ברשימה אפשר למצוא מבני מגורים, כמו מוסדות ציבור ומבני מסחר, והיא כוללת בית כנסת ברחוב הרצל – סמוך לתיכון מקיף ב', בית משותף ברחוב אהרון קרון, מבני תעשיה ברחוב לזרוב, וגם את מרכז גנים, וקניון מגדלי העיר בשיכון המזרח.

ואולם, מתברר כי הרשימה שמופיעה באתר העירייה אינה מלאה ואינה תואמת את הרשימה שפרסמה התנועה לחופש המידע, כך לטענת חברת המועצה ליאל אבן זהר, שהעלתה את הנושא בישיבת המועצה שנערכה השבוע. אבן זוהר ביקשה לדעת מדוע באתר העירייה הושמטו שלושה מבנים מהרשימה של התנועה לחופש המידע: הצנחנים 20, פוזננסקי 2 וקניון דרייב אין סנטר.

"ברחוב בלבן הפכו משרדים למגורים בלי ליידע את התושבים בעניין ה'פל קל'", היא טוענת, "בכל המבנים האלה יש להציב שלטים, בתאם לחוזר מנכ"ל, במקום בולט לעין, ולציין שהעומס המקסימלי המותר הוא 250 ק"ג למ"ר, כמו כן יש לבצע בדיקה מרכזית ולהטיל סנקציות על סרבני טיפול במבנים מסוכנים, העירייה צריכה להיות תקיפה יותר".

בתגובה מהנדס העיר ראשון לציון, קיריל קוזיול, הקריא מכתב לגבי בדיקה שנערכה השנה בבית הכנסת בהרצל, ולפיה המצב של התקרה שם טוב, ולכן נדרשת רק בדיקה נוספת בעוד שנתיים. "כל המדינה מתמודדת עם 'פל קל', ואני לא בטוח שיש לנו הרבה כלים לשנות את המצב הקיים", כך אמר, "כרגע רק הכרזה על מבנה מסוכן מאפשרת תביעה נגד הבעלים אם הוא מתעלם ממנה. עצם הבנייה ב'פל קל' לא הופכת מבנה למסוכן, וגם אין כרגע חוקי עזר שמאפשרים הגשת תביעה על עצם השימוש בשיטה. דיירים עורכים בדיקות משלהם וגם פועלים לחיזוק המבנים". בנוסף, ציין כי ייבדוק את הפער בין רשימות המבנים.

אבן זוהר טענה שכל מבני הפל קל מסוכנים וחבר המועצה אסף דעבול הצטרף אליה ולאחר שהוויכוח עלה לטונים גבוהים, אמר ראש העיר דב צור: "אני לא אציב שלט כדי להבהיל אנשים, מעולם לא עיכבתי אפילו בשנייה טיפול בהודעה על מבנה מסוכן".

קוזיול הוסיף וציין גי נגד קניון מגדלי העיר עומדת תביעה בנושא שיפוץ חזיתות, ונושא ה"פל קל" יעלה לדיון בבית המשפט.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה ראשון לציון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר