דב צור
דב צור

דב צור אחרי ההפסד בבחירות: "אני פגוע, מתוסכל, מאוכזב"

דב צור שאיבד את ראשות עיריית ראשון לציון אחרי 10 שנים בתפקיד, סוגר חשבון עם שותפיו לשעבר, מתייחס לחקירה נגדו ומודה: "לא כך רציתי לסיים את הקריירה הציבורית שלי"

פורסם בתאריך: 16.12.18 12:36

אם תשאלו את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור מה הוא עושה בימים אלה, הוא עונה במילה אחת: "נח". ואכן, צור שהפסיד בבחירות האחרונות בסיבוב השני מול רז קינסטליך, מספר כי עבד בעירייה בחפיפה לראש העיר החדש עד ה-3 בדצמבר ומאז כך לדבריו, "לא היה לי הרבה מדי זמן. יצאתי קצת לחו"ל. עכשיו אני בעיקר נח וכבר מסתכל קדימה".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בראשון לציון? 

הורידו את אפליקציית "השקמה ראשון לציון" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "השקמה ראשון לציון" באייפון 

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של השקמה ראשון לציון  כאן  והיו הראשונים לדעת


לא קשה לחוש את התסכול והאכזבה בקולו של צור צור: "נכון, אני מאוד פגוע, מתוסכל ומאוכזב ממה שקרה. אומרים שלכל אחד עומדת חזקת החפות, אבל אצלי זה לא קרה. החקירה וכל הפרסומים שהתלוו אליה הביאו להפסד שלי בבחירות, חד וחלק".

על סמך מה אתה אומר את זה?

"על סמך מה שאומר הציבור. מאות ואולי אלפי אנשים שאיתם דיברתי אמרו לי שאין להם טענה וחצי טענה אליי, שהעיר הייתה מנוהלת בצורה נכונה וראויה, שהם היו שבעי רצון ממה שקרה כאן בעשר השנים האחרונות, שהם שבעי רצון ממני כראש עירייה באופן אישי. אנשים אמרו לי שהם מרוצים ורוצים שכל ההתקדמות והפיתוח ימשכו. מעולם לא שמעתי מישהו שאמר שאני לא טוב כראש העירייה ושצריך להחליף אותי. זה לא נאמר אבל כל מה שנשמע מסביב בעניין החקירות השפיע וקבע את התוצאה. גם היריבים שלי או מי שלפתע הפכו ליריבים – לא יכלו לומר מילה רעה אחת על תפקודי ועל תפקוד העירייה אז הם התרכזו רק בעניין החקירות".

ואיך אתה מרגיש עם זה?

"רע מאוד. כראש עירייה, לא עמדה לי חזקת החפות שיש לכל אחד. קולי לא נשמע כי לא יכולתי לדבר בעת שמתנהלת חקירה, הייתי חייב לשתוק ולחכות. נקלעתי למצב בלתי אפשרי. לא יכולתי להגיד כלום, לא לתת תשובות למי ששאלו. השמועות התרוצצו מעליי ומסביבי וזה היה ממש נורא. אני פגוע, מתוסכל, מאוכזב. קשה לי מאוד המצב הזה. לא כך רציתי לסיים את הקריירה הציבורית שלי. היו לי תוכניות, היה לי הרבה מה לתרום וכל זה – בנוסף למה שכבר עשיתי כאן עשר שנים, דברים שזכו להערכה גדולה ורבה של הציבור".

ואם יום אחד יודיעו שאין כתב אישום נגדך, שהתיק נסגר.

"זה יהיה מאוחר, זה לא ישנה מבחינתי כלום, רק יגביר את התיסכול והצער".

צור כועס בעיקר על המעגל הקרוב, זה שיצא נגדו לאחר התפוצצות הפרשה, שקיבלה את הכינוי "פרשת ביטן". לפני כשנה, אחרי 10 שנים בתפקיד בראש העירייה, נעצר צור יחד עם בכירים נוספים בעיר. הוא הורחק מבניין העירייה וכששב לתפקידו נאלץ להיפרד מהכוורת שליוותה אותו בזמן ששימש כראש עריייה, גם מסגנו רז קינסטליך שבסופו של דבר התמודד מולו וניצח. לפני הניצחון התנהל קמפיין קשה בעיר ולאחר קבלת תוצאות הבוחר,  בירך צור את קינסלטיך.

על הקמפיין שהתנהל בעיר, אומר היום צור: "לצערי היה ברור שזה ייקרה אבל לא בעוצמות שזה אכן קרה. ברור שאלמלא החקירה, רבים מאלה שארכן התמודדו לא היו מתמודדים נגדי בכלל וכאן אני מגיע לנקודה הכי כואבת: אנשים שהיו איתי לכל אורך הדרך, שהיו לנו הסכמים סגורים, שותפות בעשייה, צעידה משותפת לאורך שנים – הפכו לפתע את עורם והתייצבו נגדי. הם כבר שפטו אותי והחליטו לברוח לצד השני. אמרו שאין חברים בפוליטיקה, אבל אני חשתי את זה הכי כואב שאפשר. רז שנבחר, מוטי עג'מי שעד היום אני לא מבין אותו ואת החלטתו לצאת נגדי. מוטי הוא מבחינתי הפתעה לרעה פוליטית וחברית. אנשים שהיו איתי תמיד התהפכו לגמרי. בעניין הזה נפרצו כל הגבולות בצורה ממש קיצונית ובראיה עתידית, זה מסוכן מאוד לעיר ולניהול הנוכחי שלה. אנשים היו איתי, עברו צד, חזרו. זה מעיד על חוסר נאמנות, שאין דרך, שאיש לא יהיה נאמן לאחר יותר שהכל מונע מאינטרסים, שאנשים הפרו בצורה בוטה הסכמים".

אולי אפשר להבין אותם, שהרי המעצר, ההרחקה מהעירייה, חקירות, כל אלה מפחידים ומרחיקים.

"תיאורטית זה אולי נכון, אבל מנגד – מדובר כאן באיש שהם מכירים לאורך שנים, שהם נמצאים לידו ולצידו, עובדים איתו. בגלל החקירה לא יכולתי לומר מילה והם מיד נקטו צד".

אם היית יכול לדבר, להגיע לכל בוחר רגע לפני הטלת הפתק בקלפי, מה היית אומר לתושב, לנבסחרי הציבור שנטשו אותך?

"הייתי אומר משפט אחד: 'תסתכלו לי בעיניים, אני איש ישר והגון'".

ומה הלאה?

"אני לא רץ לשום מקום ועוד לא היה לי זמן לשקול בכלל. יש לי לא מעט הצעות לתפקידים בתחום הציבורי, יש לי רעיונות אישיים שלי למיזמים פרטיים, יש מהלכים שאני עושה בימים אלה ונראה לאן הכל יוביל".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

49 תגובות
 1. יעקב

  העיר נראתה נורא! הכל מלוכלך! אין טיפוח מספיק של המרכז והמזרח. לא פעלת לטובת שיפור כבישים, תחבורה ציבורית, גינון ציבורי ועוד.
  לא היית קשוב לתושבים. נפנפת אותם ואותי.
  אז זה מה שמגיע לך!
  שא ברכה וסע לשלום!

 2. יוליש

  ראש העיר דב צור אכן אדם ראוי ועשייתו ותרומתו לעיר היא רבה רבה ראשית אאחל לו ברכת הצלחה שיצליח לנקות את שמו מכל רבב ב"ה ולהתקדם לתפקידים אחרים באמת דב תודה ענקית לכל שעשית למען התושבים ולמען העיר ופיתוחה

 3. יעקב תוכים

  אני אוהב אותך דוב צור אתה בן אדם טוב וזה הכי חשוב יעקב תוכים

 4. גיל

  ראש עיר מצויין חבל מאוד שזן התוצאה
  אך גם צריך שלא להגיע למצב שאתה הופך חשוד
  בפרשיות פליליות כי ברגע שזה קורה לא ניתן לעצור
  את כדור השלג

 5. משה

  דב צור איזה יופי שהראו לך את הדרך החוצה. היית גאוןתן חסר רגישות נהדר!

 6. טלי

  הזהרנו אותך לא לפנות בית כנסת
  לא שמעת בעצתינו.
  עד היום לא עשו במבנה הזה כלום.
  רעות בלתי נסבלת.
  החיים גלגל המפנה יפונה.

 7. צבי יחזקאלי

  דב היקר באמת היתה ראש עיר מעולה וקדמת את העיר אבל עשית 10 שנים טובות ועכשיו תתן למשהו אחר לעשות מה שהוא יודע לא צריך להיות תקוע כמו ביבי 20 שנה

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כאחד שהיה פעיל שלך אני רוצה להגיד לך כמה מילים .
  אתה היית ראש עיר מצוין אבל . 0 ביחסי אנוש לא עצרת להעריך את העושים במלאכה .לא למען העיר ולא למענך לא הכרת את הפעילים שלך באופן אישי והתעלמת מהעובדים הן מנהלים והן עובדים זוטרים .בסוף לפני הכל אנחנו בני אדם. שלום מה שלומך. ואיך אפשר לעזור. זוהי נתינה ושליחות .אפשר לעשות הרבה ולהיות מכונה .ואפשר לעשות הרבה ולהיות בן אדם .בזה כנראה כשלת.לא רק שלא פרגנת לקרובים אליך . התעלמת ואף פגעת . תעשה חושבים עם עצמך ושתהיה בן אדם זה הכי חשוב.

 9. כתבה מעולה

  מה אנשים חשבו שיבחרו ברז ויהיה מהפך?איזה מהפך הם רוצים בדיוק? פראיירים !הוא יעלה לכם את הארנונה פי אלף ולא רק זה שעשייה תיפסק או יותר נכון כבר נפסקה.רציתם מהפך קיבלתם מפך נפש.ו "20 ילדים בגן" ממש .חמורים

 10. אלי

  דב צור אינו מחובר !!!
  יש גם יש הרבה שחושבים שאתה לא ראוי
  רק להזכיר את הפקרת היקב

 11. תושבת העיר

  באסיפת דיירים שנערכה בשכונה שלי, הרגשתי כי הוא לא אוהב לשמוע ביקורת או תלונה. הבטיח דברים ולא קיים. לא אהבתי את צורת ההתנהלות הארוגנטית שלו והיחס שלו לתושבי השכונה ואלי.

 12. Monik

  אנשים מטומטים .
  ראש העיר עשה ותרם המון למען ראשון לציון ואתם יורקים לו בפרצוף.
  הוא עזר לאלו שהיו הכי זקוקים לעזרתו ובא לקראתם.
  אנשים שוכחים מהר מאוד.
  כולם צריכים להתבייש.

 13. הכי טוב

  ראש עיר הכי טוב שהיה בראשון תפסיקו להיפגע מכל שטות יש לו מליון אנשים על הראש.בתי כנסת הוא בנה ללא הרף יותר מכל קודמיו לכל הבכיינים.

 14. מייק

  איזה ניהול מצוין ואיזה נעליים…. הכבישים מלאים בבורים וחורים ואנחנו ראינו רק איזה מיליון תמונות מגעילות שלך תלויות בכל קיר וגדר. יאלאה לך הביתה כבר. ניהול אפס.

 15. מ. מעריך מאוד

  עבדתי מולו כבעל תפקיד במערכת אחרת בעיר ראשל"צ, אדם רציני, ישר מאוד, ולטעמי נגרם לו עוול אדיר. ימים יוכיחו.

 16. דניאלה

  דב צור, ראש העיר לשעבר
  מקווה שתקרא את הדברים
  לדעתי, עוד טרם הבחירות ולאחר שצפיתי ושמעתי את הראיונות שסיפקת לתקשורת אחרי התוצאות בסיבוב הראשון וגם אחרי ההפסד בסיבוב השני
  התחושה היא שאתה דב צור תולה באופן שגוי (מתוך קונספציה שגויה) את הפסדך בבחירות ב"עננת השחיתות" שהיתה סביבך.
  ולדעתי עד עכשיו אתה לא מבין שזה לא רק זה, אפילו אעיז לומר שזו לא הסיבה המרכזית, לפחות בעיני.
  אתה זה שצריך לשאול את עצמך, איך ראש עיר שעשה כל כך טוב לתושבים, התושבים הפנו לו גב ביום הבוחר…
  ואכן עשית הרבה טוב, אי אפשר להתכחש לכך (חינוך, חניה, ארנונה, מקומות בילוי, הציב חזון לאזורי היי טק וכו וכו). ובכל זאת, בחרנו הפעם במישהו אחר.
  יותר מאשר בחרנו ברז קינסטליך, אנחנו בחרנו שלא לבחור בדב צור.
  וזה ממש דומה לסיבה שלפני עשור בחרנו בדב צור ולא במאיר ניצן.
  זו תחושת היהירות, הזחיחות והזלזול בתושבים שאתה שידרת.
  הבניה המאסיבית מבלי להקשיב לרחשי התושבים, שתקעה שכונות שלמות בעיר… היעדר תשתיות של כבישים רחבים יותר שישחררו את הפקקים בעיר וביציאה מהעיר, במיוחד בגשר ראשון או באזור המוביל לסופרלנד ומהסופרלנד (אפשר היה לתת פתרונות יצירתיים ומיידיים לשחרר את הפקק בגשר ובמשה דיין, לצד הפתרונות לטווח ארוך שהצגת).
  אנשי הבטחון העירוני, שמתנהגים כמו "שריפים בעיירה", ולא באמת פתרו בעיות, אלא זילזלו בתושבים, ועושים כראות עיניהם (לדוגמא, מול בעלי כלבים. במקום לאכוף נושא של צואת כלבים, להרתיע… בוחרים להתמקד בתפל/טפל). התנהלות שלהם ללא ריסון כוח…
  היקב – היקב הוא "מוסד קדוש" בראשון לציון. הנגיעה בו, הכוונה להזיזו נתפסה רע מאוד אצל תושבי ראשון, במיוחד בקרב ותיקי ראשון. אתה לא זיהית את המחאה הזו, כי מדובר בתושבים שמצביעים אבל לא מביעים את דעתם ברשתות החברתיות.
  בית הכנסת בנחלת יהודה (שהתובנה של התושבים עפי מה שפרסם היזם שהולך להיבנות "בית המקדש השלישי"), גרם לאובדן אמון בך, ראש העיר, כנ"ל בנעורים…
  ועוד ועוד נושאים שונים, קטנים כגדולים, שנתפסו עי התושבים, כל אחד בשכונתו, ככאלה שהגדישו את הסאה.
  פניות של התושבים אליך ושיחות איתך, גם אם זכו למענה, לוו בתחושה של יהירות וזילזול מצידך, ללא פתרונות אמיתיים.
  כשלת ביחסי האנוש דלך מול התושבים. והם לא סלחו לך על כך ביום הבוחר.
  מקווה שרז קינסטליך, יחד עם ליאל אבן זהר, יידעו לקחת את הקרדיט שניתן להם ולא יאכזבו.
  רז הוא ראש עיר צעיר, מנוסה במועצה, וכל הקרדיט מונח לפתחו.
  באופן אישי, הוא בעיני מתחיל עם הרבה פחות קרדיט ממה שאתה קיבלת כשגברת על מאיר ניצן. אז רבים לא אהבו את היהירות והזילזול של ניצן כלפי התושבים במיוחד בתחום החינוך.
  כולם יודעים שיש לרז אופי בעייתי. הוא מתנהל ביהירות עוד טרם היבחרו.
  נקווה שליאל תדע לאזן אותו, מה שהיא לא כל כך הצליחה מולך.
  שוב אומר, החשדות הפליליות הן לא העיקר ולא היו העיקר.

 17. חחחח

  כמו שאתה בגדת במקורביך , אלו שצעדו אתך והלכו אתך בית בית ובסוף קרבת את מתנגדך ככה עשו לל , ההבדל הוא שאתה עם הון עצום היום שלא….לא בא ביושרה זה על חשבון העיר ותושביה

 18. יעל

  אדוני יקר, חבל שלא נבחרת אך כך זה בחיים – אחד מפסיד ואחד מנצח. אני מקווה שממש מנש לפני שאתה עוזב את בניין העיריה תקיים דברים שהבטחת או לפחות תעביר את הדברים לטיפול למי שמחליף אותך ואל תשאיר דברים פתוחים ללא תשובות

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  תודה לך דב צור על העשייה הטובה במשך 10 שנים.חבל שלא המשכת

 20. רמי

  אתה חיי בסרט וזה הבעיה הכי גדולה שלך . מנותק מהאזרח , אטום ולא ראלי , עשיתי עשיתי עשיתי אבל את האזרח שכחת , לא הלכת הבייתה רק בגלל החשדות . את לחיאני בחרו שוב עם חשדות כבדים יותר , הלכת כי היית מגלומן מנותק ואטום .

 21. לא חשוב השם הביעה שלי כן

  אני באמת חושב שראשון לציון הפסידה פעם את דב צור ופעם את השילוב של רז ודב כל שאר המועמדים היו בובות רז ודב זה שילוב מנצח ולי חבל על שניהם שהם לא יחד אני מאמין בגורל ורואה את דב חוזר וחובר חזרה לרז

 22. גמלאי מבסוט

  אנחנו היינו מתוסכלים ממך, עשית מהאהבה רק למקורבים שלך,
  תודה לאל, התושבים אמרו את דברם ובחרו בראש עירייה מצוין.

 23. דוד ארגמן

  איש יהיר אפס ביחסי המוקף באנשים מושחתים והפך להיות עושי דברם.הפסדו נצחון גדול לתושבי העיר

 24. דב צור בלון של אגו נפוח שהתפוצץ

  על דב צור נאמר עבד כי ימלוך.אדם גאוותן,יהיר,שחצן,רע לאנשים.מדהים לראות איך האיש לא מכיר את עצמו ואת המגרעות והחולשות שלו.אדם שפגע באנשים בצורה שפלה ומשפילה,אפס ביחסי אנוש,אדם קר ומנוכר שמעולם לא העריך את עשייתם של עובדי העירייה,ומעולם לא ראה את התושבים אותם אמור היה לשרת.
  לא הפנים מעולם את זה שהוא משרת ציבור שאמור לדאוג ולפעול למען התושבים ולא למען האגו האישי המנופח שלו.
  ברוך שפטרנו מעונשו של זה,אדם מגעיל ורע!!!

 25. תומכים בך

  דב היקר
  היית ראש עיר מצויין לעירנו!! בתחבולות וערמה לא נבחרת! בעוד זמן קצר יתפזרו ענני החיוכים ואתם סכינים שהופנו כלפיך יופנו אחד כלפי השני…כי לא ניתן לשנות את טבעם של צבועים!! עשה חיל בדרכך כי איש אשכולות אתה! אוהבים אותך מאוד ועדיין מקווים שלאחר זיכוי מלא תחזור.

 26. אורן

  דב צור
  היו לי את כל הסיבות לבחור בך, אבל לא בחרתי והחקירות לא רלוונטיות.
  לא הייתי מרוצה מזה שהמשכת דרכו של צור. עיר של קניונים. מה צריך קניון בראשונים ?
  הכל פקוק שם עכשיו והתושבים סובלים.

 27. אבנר

  כל ראשי העיר היוצאים פגועים.
  פגועים.
  חברה, ראש עיר ל 10 שנים זה יופי.
  לא צריך לשבת פה 30 שנה כמו ניצן.
  חאלס. עבדת, תודה רבה ושלום.

  ולגבי רז לדעתי העיר טעתה. צעיר מידי ופוחז.

 28. קפוסטה יעקב

  ראשית כל – ת ו ד ה !! על כל שעשית !!!
  ואל חשש לכשתרצה תחזור ובגדול ! אתה לא הפסדת !! מי שניצח את הבחירות זאת הפרקליטות ומניעיה הזרים… !!!

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אתה כבר לא יכול להטעות ולהכשיל יותר
  החשבון עדיין לא סגור
  לאחר להב המשטרה ובית הסוהר
  ניפגש איתך לבוא איתך חשבון

 30. מסכן פגוע

  לכל הנפגעים ממש מסכנים לרחם עליכם מה אתם חושבים אני לא ניפגעתי מדב צור אבל במקום להיות חולי נפש שנפגעים מכל שטות ולבחור "דווקא" אתם יורים ברגל של עצמכם כי דב צור ראש העיר הכי טוב שהיה לראשון לציון ולא לעצמנו אולי אבל לעיר הוא מעולה

 31. משה

  אם עוד לא הבנת לא נבחרת בגלל ההתנשאות שלך והניכור שהפגנת כלפי התושבים (גם כלפי אלו שרק אמרו לך שלום) החקירות רק חידדו את העניין
  וכבר אמרו רבותינו כל הרודף אחר הכבוד הכבוד בורח ממנו

 32. דיבורים כמו חול

  דב הוא מסוג האנשים שלא אוהב לדבר הוא מאלו שאוהבים לעשות בניגוד לרבים שאוהבים להגיע לאספות ופגישות ולדבר בלי סוף ראינו מה יצא מהם ממתינים שנים על גבי שנים לתמ"א 38 מרוב שאין להם את מי להאשים זרקו על דב צור את האשמה,דב הוא איש מעשים מקצר שיחות מיותרות וחותך שצריך ככה צריך לעבוד ולא לדבר.

 33. רחל

  בגדת בפעילים שלך. היית חבר מועצה ביום שנבחרת נעת את הדלתות יוהרה בלתי נסבלת תרגיש מה עוללת לאנשים שעבדו בשבילך חודשים. ביום שנבתרת ניערת את כולם כמו אבק ממש בושה.

 34. תודה

  דב איש מעולה אנשים שציפו ממך לקבל ולא קיבלו אתה בשבילם פתאום יהיר,טוב עשית שלא התיחסת לאותם אנשים שחושבים תמיד שרק מגיע להם בלי סוף.מקווים שתחזור למען העיר ולא למען פעילים שמצפים לתמורות.

 35. לוחם

  אתה שוב חושב שמה שהפיל אותך זה החשדות
  ממש ממש,לא.
  אבל כנראה קל לך להיות בצד הזה.

 36. מייק

  היינו צריכים להוריד את כל התמונות שלך ממערכת הבחירות ולסתום את הבורות והחורים בכבישים איתן. ככה היה שימוש טוב לתמונות ותזכורת לך על כל מה שלא עשית בתור ראש עיר.

 37. המלצה לחדש

  לרז ככול שתעשה יותר ככה פחות יבחרו בך הכי טוב בשבילך זה לא לעשות שום דבר ככה בטוח יבחרו בך.תמשיך להצטלם כמה שיותר זה מעולה לפייס וכאלו ככה בטוח החמורים יבחרו בך.

 38. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הרגשת בטוח בכסא ולא ספרת את התושבים התנהגת בחוסר רגישות ובהתנשאות ולא טרחת שגם עובדי העירייה יתייחסו לאזרחים הפונים כנותני שירות והציבור הראה לך את הדלת אז בבקשה אל תספר סיפורים הפסדת בגלל מי שאתה ולא בגלל החקירות אני מקווה שהבאים אחרייך ילמדו לקח

 39. דב מי??

  בתחילת דרכך היית ראש עיר בסדר. לא ג’וליאני אפילו לא חולדאי אבל סהכ סביר. אבל אז קרה לך משהו כנראה השתן של התפקיד עלה מעלה מעלה והפכת להיות ראש עיר מנותק שחושב שהוא עושה טובה לכולם בעצם העובדה שהוא ראש העיר ושכחת שתפקידך לשרת את הציבור. אני מקווה שקינגסליך או איך שלא מאייתים את השם המסובך שלו ילמד את הלקח ויבין שלהיות ראש עיר זאת זכות גדולה וחובה עוד יותר גדולה ושום ראש עיר לא יותר גדול מהעיר שבראשה הוא עומד ובטח ובטח לא יותר גדול מהקהילה שלו. יאללה דבלה לך הביתה תהייה בריא ותמיד תזכור אל תחשוב שאתה משהו זהו הכלל הראשון של החבר׳ה הסקנדינבית לא למדת אותה עכשיו תלמד בדרך הקשה ושום מילה על שחיתות ששששד

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה ראשון לציון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר